Krása začíná uvnitř

Citrus aurantium (divoký pomeranč) - zkušenosti z praxe

Praktické zkušenosti z ordinace

CITRUS AURANTIUM

(divoký pomeranč)

Čaj obsahující především bioflavonoidy, hořčiny a silice.

Harmonizuje meridiány: žaludku, srdce, sleziny, tří zářičů, žlučníku a řídící. Účinky jsou deklarovány: protibakteriální, protivirové, protizánětlivé, digestivní (zlepšující zažívání), imunitní, antioxidační, detoxikační, radioprotektivní, kardioprotektivní, sedativní, odbourávání tuků, odvodňování.

Účinky

• Bioflavonoidy – flavonoidy jsou většinou žlutě zbarvené látky. Bývají vázané na cukry. Vzácně představují hlavní účinnou látku v rostlině. Mají většinou příznivý vliv na cévní stěnu, zejména na kapiláry. Proto jsou často užívány při žilních onemocněních, vysokém krevním tlaku, ateroskleróze. Flavonoidy podporují působení dalších látek obsažených v rostlině.

• Hořčiny – mají zejména účinky na zažívání, zlepšení funkce trávicího ústrojí. Zvyšují vylučování žaludečních a slinivkových šťáv a žluči. Podporují chuť k jídlu. Přidávají se do žaludečních likérů. Jde o látky různého chemického složení a výrazně hořké chuti.

• Silice – neboli éterické oleje jsou lehce prchavé, většinou příjemně voní. Ve vodě jsou nerozpustné, snadno se odpařují s vodními parami. Mají povzbuzující vliv na pokožku a sliznice, rozpouštějí hleny a usnadňují kašel. Některé podporují chuť k jídlu.

Indikace

• Posílení obranyschopnosti organismu (preventivní pití)

• Chřipky, virózy, nachlazení – jako prevence i jako podpůrné kurativum (zlepšuje odkašlávání, pocení, snižuje teploty)

• Odvodňuje organismus, pomáhá normalizaci krevního tlaku a působí kardioprotektivně (zlepšuje srdeční činnost)

• Digestivní účinky – zlepšuje zažívání, zlepšuje vylučování žluči, celkově činnost žlučníku, žaludku, sleziny i slinivky, zlepšuje nadýmání

• Při redukčních dietách pomáhá uvolňovat zadržovanou vodu v těle a pomáhá odbourávat tuky

• Celkově posilující účinky při vyčerpání, sedativní účinky při stresech

• Laboratorně – snižuje možnost vzniku nádorových onemocnění

• Průjmová a parazitární onemocnění

• Radioprotektivní efekt

• Zlepšení růstu vlasů

Kombinace s ostatními preparáty Diochi

Citrus aurantium lze kombinovat se všemi preparáty. Vždy záleží na indikaci, k čemu ho potřebujeme a co potřebujeme posílit. Pokud jde o cévní nebo kardiální onemocnění, lze ho s výhodou kombinovat s Venisférem. Pokud jde o zažívací potíže, zejména o zlepšení funkce žlučníku a tím zažívání, pak je dobré využít kombinaci s Astominem. U viróz se dobře snese s Baktevirem. Ohledně onkologických onemocnění je možné kombinovat tento čaj s Gerocelem, Sagradinem, Cytonikem. Také je možné střídat čaje Uncaria tomentosa, Lapacho s Citrus aurantium – všechny čaje mají protektivní účinek při ozařování i chemoterapii. Při odstraňování tekutin z těla s výhodou využijeme kombinaci s Diocelem nebo Biominerálem anebo s Gerocelem. Čaje Diochi mají úžasné účinky, avšak u některých onemocnění nelze spoléhat na to, že ony samy zvládnou vyřešit daný problém. Chci řídi, že pokud má například člověk vysoký tlak, nemůže se jen spoléhat na to, že divoký pomeranč působí na stabilizaci krevního tlaku a na zlepšení funkce srdce a že, když ho bude pravidelně užívat, a nic jiného, bude zdravý. Tomuto smýšlení bych chtěla předejít. Opravdu to v životě nefunguje tak jednoduše. Když teď budu v kazuistikách popisovat jednotlivé případy onemocnění či zdravotních poruch a budu uvádět zásluhy tohoto čaje, mějme přitom na paměti, že nikdy nejde jen o jeho zázračný účinek. Ve hře je více faktorů – kombinace s ostatními preparáty, úprava životního stylu. Čaj zde svoji roli sehrává, pro jeho známé účinky je zde nasazován. Mnohde funguje sám, jinde v kombinaci s některým dalším produktem. Navíc mnohé čaje mají podobné účinky, takže například na chřipková onemocnění lze užít Rosu centifolia, Prunellu vulgaris a jiné, nebo právě jmenovaný pomeranč. Zde vhodný čaj pro dotyčného člověka vytestuji pomocí EAV.

Zkušenosti z ordinace a kazuistiky

*Pacientka (48 let) přichází pro rozkolísaný krevní tlak. Po vyšetření EAV zjišťuji, že velkou roli při kolísání tlaku u ní hraje psychika. Na svoji hypertenzi užívá pravidelně léky, které dle EAV na hypertenzi jejího typu fungují, proto je necháváme. Kromě alopatických léků testuji přírodní preparáty Diochi, a nejlépe mi vychází Citrus aurantium a Venisfér. Oba preparáty přidáváme k její medikaci. Čaj pije pravidelně denně ve vyšším dávkování (dvojnásobném), než je uvedeno v návodu. Venisfér bere 2x denně 10 kapek. Venisfér jí moc nechutná, cítí jeho mírně štiplavou chuť, ale přesto ho bere. Čaj má ráda a přikládá mu zklidňující účinky. Domácím tonometrem denně kontroluje TK, druhý měsíc se začíná tlak stabilizovat, již se neobjevují výkyvy do vysokých hodnot. Trvalou medikaci zatím ponecháváme dál. Předpokládám užívání Venisféru alespoň ½-¾ roku.

*Dítě (5 let) trpící opakovanými průjmy, které provázejí jeho jakékoli nachlazení. Na průjmové onemocnění je vytestován Citrus aurantium. Dítě čaj pije denně, nijak mu nevadí. Po nasazení čaje a dietních opatření průjmy mizí do 3 dnů. Nyní pije čaj preventivně na posílení imunity a na zlepšení stavu střev. Doplňujeme léčbu homeopatickým preparátem Oscilococcinum.

*Opakovaně testuji Citrus aurantium u pacientů, kteří mají jako pozůstatek proběhlého onemocnění (ať již virového, nebo bakteriálního) kašel, který je dráždivý, nijak výrazný, ale přesto obtěžující, a nelze se ho zbavit. V mnoha případech právě Citrus aurantium udělal svoji práci a dočistil dýchací cesty, a kašel ustal.

*Dobré zkušenosti s čajem udělaly i ženy, které měly tendenci k zadržování tekutin v těle, zejména pod vlivem hormonů a cyklu. Pokud pily čaj pravidelně, výrazně se u nich odbouralo zadržování vody v premenstruačním období.

*Někteří pacienti s onemocněním žlučníku nebo po operaci žlučníku s neustávajícími potížemi (postcholecystektomický syndrom) udávají velmi dobré pocity při pití tohoto čaje. Výrazně ubylo dyspeptických potíží, které byly vyvolány nevhodným jídlem. Zaznamenali lepší trávení, menší nadýmání i menší říhání. Vymizely i průjmovité stolice kvůli špatnému trávení.

*Čaj citrus aurantium mi velmi dobře vychází také jako detoxikační prostředek pro žaludek, slinivku, ale hlavně pro slezinu.

*Velmi dobře vychází také u všech pacientů s aterosklerózou. Někteří kardiaci ho vyžadují jako preventivní čaj ke své medikaci.

*Citrus aurantium zkoušely i ženy, které chtěly zhubnout. Zejména pro jeho zmiňované účinky na odbourávání a spalování tuků. Asi u poloviny žen se hubnutí dařilo, u poloviny ne. Myslím, že zde záleží na typu metabolismu dotyčné ženy a i na tom, jak dokázaly kromě pití čaje upravit svoji životosprávu. Nikdy nelze spoléhat jen na prokázaný účinek nějakého preparátu, bez vlastního přičinění.

*Čaj citrus aurantium vychází i u chřipkových onemocnění, u viróz, u různých nachlazení (i tam, kde vychází Rosa centifolia či Prunella vulgaris). Čaj zlepšuje pocení, odkašlávání, mírně snižuje i teploty. Je dobré pít denně více než ¾ litru, jak se uvádí v návodu na přípravu. Při teplotách se člověk odvodňuje, proto je dobré zvýšit přísun tekutin. Dobré zkušenosti udělali i lidé, kteří ho začínají pít pravidelně na podzim v období chřipkových epidemií a zvýšeného výskytu onemocnění dýchacích cest. Má imunostimulační účinky.

*Při testování pomocí EAV vychází i jako podpůrný čaj při výskytu některých druhů nádorového onemocnění. Zde rozhodně neradím pacientům, aby pili pouze tento čaj (laboratorně jsou jeho protirakovinné účinky prokázané), ale pokud ho vytestujeme, pak ho doporučuji jako podpůrný prostředek (podobně jako lapacho nebo uncarii tomentosu). Někdy vychází u nádorových onemocnění lymfatického systému, někdy gynekologického a jindy u střev. Zde nemohu paušalizovat jeho účinky. Ale i kdyby danému člověku vyloženě neseděl, pak i tak mu uškodit nemůže, vzhledem k jeho detoxikačním účinkům. Navíc pro obsah hořčin mnohým onkologicky nemocným usnadňuje trávení, odstraňuje nadýmání, a to také u pacientů, kteří mají po radioterapii poničené sliznice.

 

Autor: MUDr. Lenka Hodková

pozn.: Citrus aurantium lze pít také jako každodenní čaj pro jeho dobrou chuť. Ale u všech bylinkových čajů doporučuji po určité době přestat a vyměnit je za jiný druh.

 

uveřejněno v časopise Sféra, vydání 02/2010

Related items