Péče o nohy pro začátečníky a líné
- Napsal(a) Matěj Liška
Proč se zrovna teď vyplatí pečovat o nohy? Je zima, jsou schované v botách, nevěnujeme jim rozhodně tolik pozornosti jako v létě. A věnujeme jim vůbec někdy pozornost?
Vnímáme je, jen když začnou bolet – ať již ze zdravotních důvodů, či kvůli použití nevhodné obuvi nebo umělého oblečení, které je „dusí". Případně vás může ještě rozhodit „kuří oko", popraskané paty a různé mozoly, otlaky, deformující se klouby, plísně či křečové žíly.
Malá relaxace nohou
Sedněte si do pohodlného křesla nebo na židli a nohy položte do vyšší polohy tak, abyste je měli úplně uvolněné. Chvíli své nohy prociťujte. Jaký z nich máte pocit? Jak vnímáte ponožky či další oblečení na vašich nohou? Nohy odrážejí celkovou vitalitu organismu, jak se cítí vaše nohy, tak se cítíte celkově ve svém těle. Ne náhodou jsou na ploskách chodidel uloženy akupresurní body, které se vztahují k celému organismu, ne náhodou vedou přes celé nohy meridiány jednotlivých vnitřních orgánů.
Pokračujeme dál. Jste ochotni své nohy ukázat na veřejnosti? Kdysi jsme na jednom dětském táboře hráli moc zábavnou hru s názvem: „Čí jsou to nohy?" Z prostěradla se udělala divadelní opona, která se nadzvedla asi tak do výšky kolen dětských nohou. A pak postupně děti chodily za oponou a předváděly své nohy a ostatní hádali, kdo tam asi je? Byli byste své nohy ochotni takto prezentovat i v dospěláckém věku? Stydíte se za ně? A přitom se bez nich v běžném životě neobejdeme.
Nezbytná péče
Jedná se o základní všeobecně známá pravidla. Mnoho lidí je však nedodržuje a riskuje tak určité zdravotní problémy.
- Mýt si nohy každý den. Nezapomínat ani na chodidla a oblast mezi prsty. Nohy je nutné poté důkladně osušit, aby nedocházelo ke vzniku plísní, ekzémů, pachu apod. Máte-li již plíseň či jiný neduh mezi prsty u nohou, skutečně věnujte maximální pozornost jejich utírání a důkladnému osušení po mytí. Používejte však na nohy jiný ručník než na zbytek těla.
- Každý den si obléci čisté ponožky, punčocháče či punčochy a dávat přednost zdravějším materiálům před módním „umělým" trendem. Při nákupu vybírejte takové, které dobře sají pot a eliminují alergické reakce. Toto je důležité dodržovat opět při náchylnosti k plísním, ekzémům a alergiím.
- Kdo má sklon k zarůstání nehtů u nohou, měl by si je stříhat vodorovně, nikoliv do obloučku.
- Suchou kůži chodidel je důležité pravidelně mazat vhodným krémem, nikoliv si na suchou kůži pouze stěžovat. Krém do pokožky chodidel vmasírujte vždy po umytí nohou, nejlépe před spaním a ráno před nasazením ponožek.
- Co nejčastěji si dělejte relaxační uvolňující automasáž nohou. Masáž provádějte velmi opatrně, máte-li cukrovku, srdeční chorobu, vysoký krevní tlak či jiné vážné zdravotní onemocnění. (Mohlo by dojít k nevhodné stimulaci některého akupresurního bodu na chodidle a mohli byste tak vyvolat nepříjemnou zdravotní odezvu.) Všichni ostatní mohou vyzkoušet následující tip: Zahřejte olej (univerzální je sezamový, olivový) na příjemnou tělesnou teplotu a přidejte do něj několik málo kapek esenciálního oleje, například levandulového, z eukalyptu, máty peprné nebo který máte rádi. Poté vmasírujte do pokožky nohou tak, jak vám to je příjemné. Odměnou by vám brzy mělo být zklidnění stresu, pocit pohody, uvolnění a lepší nálada. Tuto masáž se vyplatí provádět před očekávanou stresovou situací, nebo naopak po jejím skončení. Uděláte-li si ale jemnou a pomalou masáž chvíli před spaním, měli byste se ráno cítit lépe než obvykle.
- Nohy se vyplatí pravidelně kontrolovat a všímat si změn a defektů, například otlaků, kuřích ok, puchýřů, prasklin atd. Toto jsou důležitá znamení možných zdravotních problémů, které si v organismu vytvářejí ornou půdu pro svá propuknutí. Není tedy nezbytně nutné se jich hned pedikérsky zbavovat, mají na noze svou funkci a tělo k vám takto promlouvá svým jazykem. Nebude-li problém, nebude ani „defekt" na chodidle či noze.
- Dávat přednost „zdravé" obuvi před příliš vysokými podpatky, špičatou úzkou a jakkoliv nepohodlnou obuví, neprodyšnými materiály apod.
Zpříjemněte svým nohám život
Třeba uvolňující koupelí se solí. Pro relaxaci a detoxikaci celého těla je velmi příjemné si čas od času položit nohy (asi nad kotníky i výše, nemáte-li křečové žíly) do lavoru s teplou vodou doplněnou kvalitní solí (můžete přidat esenciální olejíček, například levandulový – pár kapek rozředit asi v 1 dl mléka, jinak se nerozpustí, bylinky apod.). Po koupeli byste se měli cítit lépe a odlehčeně. Koupel je nejvhodnější před spaním.
Nebo masáží z oblázků. Určitě máte doma oblázky, které jste si přivezli na památku od moře, a teď nevíte, co s nimi. Můžete je využít jako příjemný a přírodní prostředek pro masáž nohou. Například je položte do lavoru, když provádíte koupel nohou, a hrajte si s nimi s prsty u nohou nebo po nich jemně šlapejte (aktivujete tak svaly nožní klenby). Můžete je také položit do ručníku na podlahu a stát na nich při čištění zubů, česání apod. Nebo je můžete nahřát a stát na nich přímo. Krásně si tak promasírujete chodidla a budete mít hned po ránu více vitality.
Ing. Petra Forejtová