Pampeliška lékařská (Smetanka lékařská) - Taraxacum officinale - Asteraceae
Pampeliška lékařská (Smetanka lékařská) - Taraxacum officinale - Asteraceae
Pampeliška lékařská (Smetanka lékařská) - Taraxacum officinale - Asteraceae
Pampeliška lékařská je vytrvalá bylina se žlutými květy, přisedlou růžicí kopinatých listů a vřetenovitým kořenem. Po naříznutí z ní vytéká bílé mléko, které na vzduchu tuhne. Název rostliny vznikl z řeckého slova taraxis, což znamená zápal očí. Tehdy se mléko ze smetanky, latex, používalo zejména k jeho léčbě.
Latinský název rostlině dal nejslavnější arabský lékař Ibn Sina, známý spíše pod jménem Avicenna (980-1036).
Rozšíření: Vyskytuje se na loukách s hlinitým podložím, na mezích a blízko cest, od nížin až po horská pásma s mírně kyselou půdou. Po odkvětu zdobí odkvetlý stvol chmýří, které se větrem uvolňuje, a tak se Pampeliška lékařská intenzivně rozšiřuje.
Obsahové látky: Obsahuje inulin - nejvíce na podzim, hořčiny (germakranolidy, eudesmanolidy), taraxin - nejvíce v červenci a srpnu, taraxasterin, sliz, třísloviny, triterpeny (faradiol, arnidiol), flavonoidy, v bílém mléce cerylalkohol, laktucerol, kaučuk, organické kyseliny, minerály - sodík, draslík, hořčík, oxid křemičitý, soli manganu, stopy zinku a mědi, sacharidy, steroly (taraxasterol), fytosteroly - homotaraxasterol. Nadzemní části rostliny obsahují vitamin A, B, C a D, terpenové alkoholy a karotenoidy.
Účinky a využití: Pampeliška lékařská má diuretické, žlučopudné a digestivní účinky, protože obsahuje enzymaticky působící látky, které příznivě ovlivňují činnost jater a ledvin. Působí též na tvorbu žaludečních kyselin. Celkově se používá při nemocech jater, žlučníku, žaludku, dvanáctníku, sleziny a slinivky. Hořčiny povzbuzují srdeční rytmus a vylučování žlučových kyselin ze žlučníku. Díky tomu, že harmonizuje meridián žlučníku, má pozitivní vliv při regeneraci rozpadajících se kyčelních kloubů. Odstraňuje klasické žlučníkové bolesti po stranách hlavy, kolem uší a bolestivost vlasových kořínků, odstraňuje otoky a čistí krev. Dále pomáhá při zánětu močových cest, žaludku, ledvinových a žlučníkových kaméncích, vysokém krevním tlaku, při zvýšené kyselosti žaludku, pálení žáhy, nechutenství, dně a žloutence. Zlepšuje kožní potíže - akné, lupénku, různé vyrážky a ekzémy. Pozitivně ovlivňuje degenerativní změny kloubů, chrupavek a onemocnění kostí při artritidě a osteoartritidě. Celkově podporuje látkovou výměnu. Japonské laboratorní výzkumy z roku 1999 odhalily její protirakovinné působení na některé typy rakovinných buněk.
Příprava čaje: Na 3/4 litru vody dáme 2-3 lžičky jemně drcených kořenů a vaříme 5 minut. Odvar ihned slijeme nebo necháme vyluhovat dalších 5-15 minut podle toho, jak silný čaj chceme mít. Slabší používáme na stimulaci funkcí organismu, silnější na detoxikaci. Čaj působí jako mírné projímadlo.
Salát: Mladé listy si můžeme připravit jako salát. Kdo snese více hořkosti, udělá si salát z čerstvých mladých zelených listů, kdo má raději salát jemnější, může si pampeliškové trsy předem vybělit tak, že je na několik dní přiklopí hrncem.