Krása začíná uvnitř

Praktické zkušenosti z ordinace: Cymbopogon citratus(Citronela, Lemon grass)

CYMBOPOGON CITRATUS (Citronela)

Harmonizuje dráhu jater, močového měchýře, osrdečníku, žaludku, ústřední, jangovou patní.

Čaj je vyroben ze sušené tropické trávy, která obsahuje organické kyseliny, silice, terpeny.

Mezi hlavní účinky se řadí tyto: antibiotické, antimikrobiální, antioxidační.

Účinky

• Organické kyseliny – kyselina kávová, chlorogenová – dodávají rostlině příjemné aroma, dále mají antioxidační a antivirové účinky.

• Terpeny (různorodá chemická skupina látek – zahrnuje alkoholy, ketony, aldehydy, karbonové kyseliny, étery, oxidy) – jsou součástí silic, viz dále. Mají účinky protizánětlivé, protinádorové, protivředové, protialergické, tonizující a jiné. Patří sem citral, myrcen, limonen, geraniol.

• Silice – nazývané také éterické oleje, prchavé, aromatické, ve vodě nerozpustné látky. Vliv na pokožku, sliznice, podporují chuť k jídlu, usnadňují vykašlávání, rozpouštějí hleny, zvyšují srážlivost krve, mají také antimikrobiální účinky.

Použití

Jako nálev – přelijeme jednu lžičku sušené rostliny ¼ litrem vroucí vody, necháme pět minut louhovat, scedíme. Můžeme pít podle potřeby nebo 3x denně. Lze připravit i celou konvici, čaj popíjíme během dne. Nemusíme se ani omezovat pouze na jednu konvici.

Odvar je silnější než nálev.

Připravíme jej tak, že tři lžičky rostliny přelijeme ¾ litru vody a krátce povaříme, potom scedíme a popíjíme během dne.

Indikace

• Zažívací potíže

• Detoxikace zažívacího traktu – zejména žaludku

• Dysmikrobie, průjmová onemocnění

• Záněty žlučníku

• Žlučníkové kameny

• Detoxikace slinivky (chronické záněty, diabetes)

• Záněty močových cest, ledvin

• Detoxikace močového ústrojí (chronické oslabení okruhu ledviny – močový měchýř)

• Ledvinové kameny

• Protimikrobiální (protivirové, protibakteriální, protiplísňové účinky – Helicobacter, Campylobacter, Salmonella, Pseudomonas, E.coli, Clostridium, Candida)

• Detoxikace kardiovaskulárního aparátu

• Hypertenze

• Bolesti kloubů a svalů

• Předčasné šedivění

• Gynekologické výtoky, zejména plísňové

Kombinace s ostatními preparáty a nežádoucí účinky

• Zažívací trakt – osvědčená kombinace s Intocelem, Sagradinem – zejména při vředové chorobě gastroduodena. Další vhodnou kombinací zejména u překyselení žaludku, pálení žáhy a vůbec celkového překyselení organismu je Citronela – Supracid. Průjmová onemocnění nebo střevní dysmikrobie mohou podle EAV vyžadovat Citronelu v kombinaci s Astominem, Baktevirem, nebo, jak je výše uvedeno, také s Intocelem a Sagradinem.

• Kloubní potíže – zde čaj urychluje odplavování metabolitů z těla a očistu kloubů. Mám vyzkoušenou kombinaci Citronela–Gerocel, Citronela–Supracid a Citronela–Vista Clear.

• Močové potíže – zde vychází nejlépe v kombinaci s Diocelem, někdy opět s Gerocelem a Vista Clearem.

• Kardiovaskulární potíže – Citronelu doporučuji jako čaj u lidí s hypertenzí, kteří mají rádi bylinné čaje, stejně tak u lidí s aterosklerózou a ischemickou chorobou srdeční. Zde ji doporučuji připojit k užívání Venisféru.

• Žlučníkové potíže – doporučuji kombinaci Citronela–Astomin, Citronela–Gerocel, někdy je výhodné obden střídat čaje Citronela a Smil.

• Gynekologické záněty – Citronela zevně i vnitřně, doporučuji kombinaci podle vytestování Citronela–Intocel, Citronela–Cytonic, Citronela–Estrozin, Citronela–Androzin. Během užívání Citronely jsem nezaznamenala žádné nežádoucí účinky ani alergie.

Citronela pomáhá tlumit alergické projevy, jako jsou nadměrná sekrece z nosu a očí v alergické sezoně. Někteří alergici si ji v tomto ohledu pochvalují. Zde doporučuji vyzkoušet, protože každý alergik reaguje jinak. Nedoporučuji myslet si, že zabere a pomůže každému od jeho projevů. Člověk by si ji měl na sobě sám vyzkoušet, zejména kvůli nestejnorodosti a rozmanitosti alergických projevů a originalitě organismu.

Zkušenosti z ordinace a kazuistiky

– Citronelu s oblibou podávám pacientům, kteří trpí zažívacími potížemi, jako jsou nadměrná plynatost, říhání, tlaky v nadbřišku.

– Citronela vychází velmi dobře jako preparát fungující na Helicobacter pylori, což je bakterie, která se obviňuje z vředové choroby žaludku a dvanáctníku. U pacientů, kteří přišli s histologickým nálezem průkazu Helikobacteru, jsme vždy vytestovali Citronelu. Proto ji doporučuji všem pacientům, kteří trpí na záněty žaludku, dvanáctníku (antrumgastritis, bulbitis) a na vředy. Při pravidelném pití tohoto čaje udávají zmírnění tlaků v oblasti žaludku, snížení pocitu bolestí i pálení žáhy. Upravuje se jim i funkce střev, přestávají trpět nadýmáním.

– Citronela vychází jako vhodný čaj téměř u 90 % pacientů se žlučovými kameny. Nemohu verifikovat, zda je dokáže rozpustit. Takového pacienta jsem zatím neměla. Opět ale zlepšuje trávicí funkce dotyčného. Pravidelné pití spolu s dietou však snižuje množství žlučníkových kolik.

– U pacientů s bolestmi kloubů mnohdy vychází Citronela velmi dobře. Během pravidelného pití po 2–3 měsíce se některým ulevilo, zejména díky tomu, že Citronela dokáže vyplavit metabolity a usazeniny z kloubů.

– Citronelu testuji také jako detoxikační prostředek okruhu ledviny – močový měchýř. U pacientů s chronickou cystitidou, zejména tam, kde nefunguje Smilax anebo u těch, jimž Smilax nechutná, je Citronela vhodnou alternativou.

– U mnohých pacientek s gynekologickými výtoky, zejména kvasinkového původu, ale i jiného mikrobiálního, se osvědčilo použití čaje k omývání genitálií. Dochází k ústupu nepříjemného svědění a pálení.

– Citronelu jsem také doporučovala po vytestování EAV u některých forem dysmikrobie, zejména v kombinaci s Astominem nebo Baktevirem. Díky jejímu specifickému účinku na anaerobní bakterie se stav narušené střevní mikroflóry při pití Citronely rychle upravoval.

– Citronelu, podobně jako Burrito, doporučuji i jako pitný režim při průjmových onemocněních (Citronela a její působnost na salmonely).

– Citronela vychází u pacientů s chronickým zánětem slinivky jako léčebný čaj. Navíc jsem ji testovala u mnohých diabetiků, u nichž pomáhá slinivku detoxikovat a zlepšovat její funkce. Diabetici mají při pravidelném pití tohoto čaje pocit, že jim dokáže snížit hladinu krevního cukru. Podotýkám, že toto není vidět po měsíční pitné kúře, ale až s odstupem minimálně tří měsíců (tak většinou chodí diabetici na kontroly) a také chci zdůraznit, že diabetik, aby poznal účinek tohoto čaje, musí užívat dále svoji pravidelnou medikaci a dodržovat dietní opatření. Při kontrole totiž nejde jen o aktuální snížení cukru na odběr, ale pacientům by mělo jít hlavně o to, aby měli nízký takzvaný glykosilovaný hemoglobin, který přesně ukáže, jestli diabetik držel dietu a svoji životosprávu, nebo nikoli. Měli bychom mít stále na paměti, že můžeme užívat preparáty jakékoli a na cokoli, co deklaruje výrobce nebo letitá zkušenost, ale nikdy nesmíme zapomenout, že my sami jsme zodpovědní za to, jak se cítíme a jaké nemoci či zdravotní potíže se u nás vyskytnou. Proto, ať už se rozhodneme užívat jakýkoli preparát, musíme se snažit také změnit svoje návyky (stravování, životní styl). Nelze trpět například na žlučníkové záchvaty a myslet si, že Citronela rozpustí kameny či písek, a když ji budeme pravidelně pít, budeme mít vystaráno. Takhle to opravdu není.

Bylinka má skutečně úžasné účinky, ale sama, bez nás, není všemocná.

 

MUDr. Lenka Hodková

 

pozn.: Citronela je lahodný čaj s příjemnou chutí. Kdo ho ochutná, většinou si ho oblíbí. Mohou ho pít i děti.

 

uveřejněno v časopise Sféra, vydání 03/2010