Rekonvalescence po chřipkách a virózách
Zimní přírodní medicína
Rekonvalescence po chřipkách a virózách
Citliví jedinci špatně snášejí syntetické léky. Často se proto stává, že i když podle lékařského vyšetření je dotyčný zdráv, bývá i po několik dalších týdnů unavený a slabý. Přírodní léčiva mají na první pohled mnohem jemnější působení než chemické preparáty, ale zato se po jejich pravidelném užívání nemocný cítí mnohdy lépe než před začátkem choroby.
Pro rychlou regeneraci po zimních onemocněních (stejně tak v prevenci i v průběhu onemocnění) je velmi užitečné organismus neutralizovat. V kyselém prostředí se dobře daří virům a bakteriím. Zakyselení způsobují především negativní vlivy okolí, stres, některé léky, jež byly během onemocnění podávány, a konzumace potravin, jako jsou mléčné výrobky, maso a masné produkty, pokrmy z bílé mouky, cukry, limonády, černý čaj, káva, průmyslově zpracované potraviny apod. Omezte proto příjem takových pokrmů či je kombinujte s potravou a nápoji, které tělo neutralizují. Doporučuje se více pít bylinkové čaje, čerstvě vylisované ovocné a zeleninové šťávy, vodu. V jídle dávejte přednost zelenině (zeleninovým vývarům), ovoci, obilovinám. Dobré je do svého jídelníčku pravidelně zařazovat některé z dále uvedených tipů.
Umeboshi
Tyto malé slanokyselé fermentované plody jsou výborným prostředkem proti únavě po prodělané nemoci. (Prospívají také v prevenci a zmírňují počáteční příznaky bolesti krku, nachlazení atd.) Čistí krev a tělo, mají dezinfekční účinky a odbourávají usazené toxiny. Umeboshi jsou velmi oblíbené mezi makrobiotiky. Považují je totiž za kvalitní přírodní antibiotikum, které navíc posiluje imunitní systém. Většinou se prodávají ve zdravých výživách a v japonských prodejnách. Kvalitní bývají ve skle, nikoliv v plastu! Můžete je konzumovat syrové (každý den si trochu „uždibnout“) či krátce tepelně upravit a přidat do pokrmu. Neskladujte v lednici, aby umeboshi mohly dále zrát.
Naklíčené boby
Patří mezi potraviny, které tělu rychle dodají potřebnou energii a posílí imunitní systém. Obsahují velké množství vitaminů, především vitaminu C, minerální látky, bílkoviny a enzymy. Klíčky si můžete připravit například z munga, červených fazolí, pohanky, řeřichy, sóji, cizrny, hrachu i obilovin. Nejvíce výživných látek mají hned v počátku klíčení. Výhodou také je, že semena některých výše jmenovaných rostlin nenadýmají tolik jako luštěniny nenaklíčené, takže jsou pro zažívací ústrojí lépe stravitelné. Ke klíčení můžete zakoupit speciální nádobu, u níž je přiložen návod, jak správně postupovat. Naklíčené boby přidávejte do salátů, pomazánek, polévek nebo je konzumujte jen tak.
Ženšen
Též dobře účinkuje v období rekonvalescence, vyčerpanosti a únavy. Je známý jako utužující bylina, která dodává energii a vitalitu. Všeobecně se považuje za výborný prostředek při stresových situacích! Můžete zakoupit ženšenový kořen. Kousek ženšenu žvýkejte, dokud se v ústech úplně nerozplyne. Lze z něj také připravit vývar a popíjet jej jako čaj. Jednodušším způsobem určitě je zakoupení výtažku ženšenu v instantní formě, který se jen zalije vodou. Existuje několik druhů ženšenu a každý má na organismus trochu jiné působení. Například asijský ženšen je velmi vzpružující a posilující, dodává tělu vitalitu a energii. Sibiřský ženšen harmonizuje a je velmi účinný proti běžnému stresu. Americký ženšen spíše zklidňuje. Ženšenem se můžete posílit ráno, když víte, že vás čeká náročný den plný stresu.
Mladý ječmen
Zelený nápoj z mladého ječmene dokáže organismus dobře vyčistit od jedovatých látek, těžkých kovů, balastních usazenin ve střevech. A naopak doplní vitaminy, minerální látky, stopové prvky, antioxidanty, enzymy, nenasycené mastné kyseliny, chlorofyl atd. Ječmen výrazně povzbuzuje činnost imunitního systému. Jeho zásadité pH podporuje léčení všech typů zánětů v těle a dalších onemocnění. Dlouhodobější pití zeleného nápoje má velmi pozitivní vliv na psychickou pohodu a vyrovnanost.
Zeleninový posilňující vývar
A na závěr jeden jednoduchý a účinný recept. Cítíte-li se po nemoci oslabeni a potřebujete-li se co nejrychleji dostat zpět do formy, uvařte si zeleninový nápoj. Základ tvoří voda, minimálně sedm druhů zeleniny a koření, kromě soli! Můžete například zvolit jednu mrkev, několik částí květáku, kousek celeru, jednu petržel, jednu cibuli, jeden stroužek česneku (lze i více stroužků), špetku pepře, trochu kmínu či tymiánu, přidejte také bramboru. Záleží na vás, jakou zeleninu máte doma. Všechnu zeleninu a koření nechte asi 30 minut povařit v přiměřeném množství vody na mírném stupni. Vývar pijte teplý několikrát denně po douškách. Po krátké době byste se měli cítit více „při síle“. Mějte však na zřeteli, že když jste neustále ve stresu, můžete dodržovat sebezdravější jídelníček, a přesto s největší pravděpodobností onemocníte. Stres tělo oslabuje, a to je pak více otevřeno různým bakteriím a virům. Proto si každý den udělejte něčím radost a snažte se, aby vás život co nejvíce bavil. V ten okamžik totiž není důvod k nemocem.
autor: Ing. Petra Forejtová
uveřejněno v časopise Sféra, vydání 02/2010