Spíte málo? Přicházíte o nejlepší samoléčbu!

  • Written by Ing. Petra Forejtová

Spíte málo? Přicházíte o nejlepší samoléčbu!
Trendem doby je jít do postele pozdě a brzy ráno vstávat. Na spánek zkrátka nemáme čas. Přitom spaní je hodně zvláštní „odpočinek", protože mozek pracuje o 80 % více než za bdělého stavu. Paradoxem tedy je, že hlava pracuje, a my při tom odpočíváme.

 

Své tělo vnímáme prostřednictvím extero a interoreceptorů, které přenášejí vjemy z vnějšího prostředí. Příkladem může být změna atmosférického tlaku, který ovlivňuje tlak organismu. Interoreceptory signalizují informaci mozku, který ji vyhodnotí a zpracuje. Obvykle si tohoto procesu, tj. změny atmosférického tlaku a následné změny tlaku tělesného všimneme. Dostaví se pocit: „Je mi špatně!" K tomu došlo proto, aby se dotyčný uklidnil a přestal ztrácet energii na jiné, pro tuto chvíli méně důležité záležitosti. Má-li člověk mnoho zdravotních disbalancí, cítí se téměř pořád špatně a unaveně.

Proč nestačí vymezený čas pro spánek?
Pocit únavy lze definovat na základě několika následujících bodů:

  • Nedostatečná regenerace těla během spánku, protože vymezený čas byl třeba jen pár hodin
  • Nedostatečná regenerace těla během spánku kvůli působení například infekčního onemocnění, přetížené psychice, nadměrné stresové zátěži apod. I velká únava očí může být příčinou nedostatečné regenerace. Zdravé oči spotřebují asi 50 % energie, kterou má tělo k dispozici. Narušená regenerace a metabolismus očí může vést k předčasné únavě, úzkosti a dalším nepříjemným pocitům.
  • Chronická onemocnění, zdravotní dluhy z dřívějška, fyzické přetížení, nachlazení apod.
  • Genetické záležitosti, klimatické změny, nevhodné stravování.

Bodů lze jmenovat mnoho. Společné mají to, že je lze vyrovnat spánkem. Ten je nejlepším lékem. Ve spánku probíhá spousta ozdravné práce, a proto nejde o ztrátu času, ale o vnitřního lékaře.
Domácí spánková terapie

I v klasické medicíně má terapie spánkem své zastoupení. Člověk je chemickým způsobem uspán a dostává veškerou výživu v podobě cukrů, vitamínů, aminokyselin atd. přes umělou výživu. Podle zdravotního stavu určují lékaři délku umělého spánku. Přitom spánek si můžeme zařídit i doma. Vezmeme si volno, oprostíme se od svých starostí a jen spíme...
Jestli spát nemůžete (máte dost času, ale spánek nepřichází), je třeba hledat příčinu. Ze zkušeností víme, že „nespavci" mají hodně vážných problémů jak zdravotních, tak životních.

Mezi nejčastější patří syndrom neklidných nohou. Lidé takto postižení nemohou spát, protože mají v nohách, ale třeba i v rukách, očích, ústech, hlavě, mezi lopatkami, v oblasti pohlaví a kostrče nepříjemné pocity, jako je štípání, svědění, pocit, že na ně někdo sahá apod. Bylo vypozorováno, že při syndromu neklidných nohou bývají zároveň často velké problémy s pohybovým aparátem. Může se jednat o osteochondrózu či svalové křeče. Osteochondróza krční páteře může být příčinou například hučení v uších. Tento nepříjemný stav vyvolávají blokace mezi lebkou, 1. a 2. obratlem a blokace žeber. V tomto případě spánek nejspíš nepomůže, protože příčina je v osteochondróze páteře a tuto nemoc je třeba vyléčit.
Je velmi pravděpodobné, že lidé s výše uvedenými příznaky měli dříve těžký život, který se projevil například nedostatkem finančních prostředků, špatným rodinným zázemím v dětství, ponižováním, šikanováním, vyčerpávající péčí o těžce nemocné rodiče či prarodiče apod. Ve chvíli, kdy se podařilo životní útrapy překonat, a situace se zlepšila, přišly „jako naschvál" problémy se spánkem. Po speciálních osteopatických terapiích a manuální korekci spí lidé dobře a tento „nespavý" stav lze postupně srovnat.
Další možnou příčinou poruch spánku bývá tzv. „hlučná" funkce ledvin. Třeba již před mnoha lety člověk prodělal těžký zánět ledvin s hnisáním a ledviny nikdy nebyly plně doléčeny. Příznaky jsou: střídání vnitřní zimy a horka, náhlý pocit neklidu, strachu apod. Klasickým problémem bývá zvýšená citlivost sluchu (přecitlivělost slyšení). V noci člověk slyší pohyby a hluky v domě, které ho probudí. Kromě zátek do uší, odhlučnění bytu či přestěhování na klidné místo pomáhá terapie hlukem. Nahrajte si (třeba na mp3) rámus a ten si sluchátky před spaním pouštějte. Po chvíli přehrávač vypněte a budete rádi, že můžete v klidu spát. Rámus však nesmí být vyloženě nepříjemný, aby se nerozhodila psychika, spíše by se mělo jednat o monotónní, stále se opakující zvuk.
V první řadě se musí zjistit, co zdravému spánku brání. Lidé, kteří spát mohou a zároveň jsou relativně zdraví (pro těžce nemocné platí jiná pravidla!), ať si udělají tzv. spací kúru. Klidně i dva až tři dny v kuse. „Spací" terapii si však naordinujte pouze jednou za čas. Neustálé spaní by navodilo atrofii celého těla, hubnutí a další zdravotní problémy.

Spánek je při dodržování pravidel podceňovaná možnost samoléčby. Spát nepravidelně a pouze o víkendu je bohužel málo.