Vysoký a nízký krevní tlak
Vysoký a nízký krevní tlak
Následující zjištění platí pro ty z vás, kdo již alespoň půl roku nekonzumujete vůbec (!) žádné mléčné výrobky. Pro ostatní paradox vysokého a nízkého krevního tlaku bohužel nefunguje.
Vysoký krevní tlak paradoxně snižují nápoje a léky, které se užívají na jeho zvýšení. Nízký krevní tlak paradoxně zvyšují léky, které jej mají snížit. Otázka vysokého krevního tlaku velmi úzce souvisí s pohybovým aparátem. Častým souběžným onemocněním bývá například osteochondróza páteře.
Působení cholesterolu
Stravujete-li se celospolečensky běžně zavedeným způsobem, tedy jíte-li i mléčné výrobky, tělo postupem času ztrácí dostatečnou odolnost pro vyrovnávání krevního tlaku. Snižuje se elasticita cév. Cévy se zužují a nejsou přizpůsobivé ke změnám atmosférického tlaku. Necítíte se dobře, jdete k lékaři. Kontrolní vyšetření prokážou zvýšené hodnoty cholesterolu (tj. nežádoucí povlak na vnitřní straně cév). Jsou-li cévy ucpané, krevní tlak bývá standardně vysoký, případně hodně vysoký. Vynecháte-li ze svého jídelníčku opravdu všechny mléčné výrobky, dojde k postupnému očišťování cév. Navrátí se jim jejich elasticita a dokážou se tak lépe přizpůsobit změnám krevního tlaku. Jde o běh na dlouhou trať, optimální tlak se neprojeví po jedné spolknuté tabletě, tělu musíte v tomto směru účinně pomoci sami.
Ostatně i při jiných souběžných onemocněních se organismus rychleji uzdravuje než u „mléčných“ lidí.
Cesta do pekel
Tělo z optimálních provozních důvodů potřebuje zvýšit krevní tlak. Jsou-li cévy zdravé a máme-li normální krevní tlak, je jeho průběh následující: zvedne se – poklesne – normalizuje se – zvedne se atd.
Jsou-li však cévy zanesené a postrádají-li přirozenou elasticitu, tlak se zvedne jednou a natrvalo. Poznáte to subjektivně tak, že se vám náhle motá hlava, cítíte se slabí a bez zájmu o okolní dění. Máte o sebe starost, a tak navštívíte lékaře. Ten vám změří tlak a zjistí, že trpíte ischemickou chorobou srdeční (tj. nedostatečným prokrvením srdečního svalu). Předepíše vám léky na snížení krevního tlaku. V tu chvíli jste na cestě ke svému smutnému konci. Každý kardiologický lék má mnoho vedlejších účinků. Mezi velmi závažné patří ředění krve – umělým způsobem se ovlivňují koagulační faktory (tj. látky účastnící se krevního srážení). Tělo je v šoku a začíná vylučovat koagulačních faktorů více než obvykle. Krev je čím dál hustší.
Na straně jedné stojí intelekt pacienta, který chce tlak snížit (zvýšit), protože rozumí tomu, že tento stav není pro jeho zdraví dobrý. Na druhé straně stojí fyzické tělo, které potřebuje z funkčních důvodů tlak zvýšit (snížit).
Uvedeme si nyní příklad působení vysokého krevního tlaku. Z úžených cév prochází do všech orgánů našeho těla, hlavně mozku, méně krve, než by bylo optimálně zapotřebí. Proto se vnitřní funkce organismu snaží tlak zvyšovat, aby krev v ucpaných cévách proudila rychleji a kyslík se dostal v optimálním poměru všude tam, kde je ho zrovna zapotřebí. Člověk se svým rozumem snaží tomuto vnitřnímu procesu zabránit a ztěžuje svému tělu podmínky každodenním stresem, léky na snižování krevního tlaku apod.
Účinek paradoxu
Co tedy dělat s diagnózou vysokého krevního tlaku? Naše tělo je zabezpečeno geniálním mechanismem regulace. Jsou v něm zakomponována čidla, která kontrolují, kolik litrů krve jím prochází. Jestliže jsou dodávky opožďovány, sepne se havarijní systém – „alarm 1“. Zvedne se krevní tlak, aby krev proudila rychleji a dodávky kyslíku byly ve správném poměru a včas.
Vynecháte-li ze svého jídelníčku mléčné výrobky, alespoň v tuto chvíli, když ne již dříve, dojde asi za půl roku k ozdravení cévního systému. Zapnutý havarijní systém z dřívějška se ale již stal tělu normou a v případě dalšího zvyšování krevního tlaku (například stresy) se zapne nový havarijní systém – „alarm 2“. Tento havarijní systém lze vypnout paradoxem: pro snížení krevního tlaku si vzít lék, který zapříčiní jeho zvýšení. Musíte být samozřejmě v tomto případě pod kontrolou lékaře! Jinak alternativně prospívá kokakola a čaj se zvýšeným obsahem kofeinu. Máte-li například vysoký krevní tlak na hodnotě „150“ a vypijete půl sklenice kokakoly, po 10 minutách další a pak asi po 1 hodině, vyletí vám hodnota ještě o něco více, asi na „160“. Za další hodinu u většiny lidí spadne na „120 až 130“ (což je optimální číslo). Zaktivování paradoxu není vůbec špatná věc.
Příklad z praxe
Pacientka po dlouhá léta užívala léky na snížení krevního tlaku. Po dvou měsících úplné absence mléčných výrobků potvrdily krevní testy nižší hodnoty cholesterolu a krevního cukru – pohybovaly se v rozmezí normy. Krevní tlak však zůstal stále vysoký. Po dalších dvou měsících šla paní opět k lékaři, protože měla pocit na omdlení. Nyní jí naměřil tlak naopak nízký, a proto rozhodl snížit dávkování léků na vysoký krevní tlak o 2/3. Paní se na základě vlastního uvážení rozhodla, že léky brát nebude vůbec. Po jejich vysazení měla asi 14 dní střídavý krevní tlak „150–130–120“ apod. Vysvětlil jsem jí paradox vysokého krevního tlaku. Shodou okolností se v té době chystala odjet na chalupu, což bylo ideální, protože tam neprožívala žádné stresy a měla čas pozorovat působení paradoxu.
Šestkrát denně i vícekrát si měřila hodnoty vysokého krevního tlaku zhruba ve stejnou hodinu a zaznamenávala výsledky. (Každý pacient s tímto onemocněním by měl mít doma tlakoměr.) Čtyřikrát až pětkrát denně pila půl sklenky kokakoly. Její zápisky ukázaly následující: Po úplně první dávce limonády jí hodnota vysokého krevního tlaku skočila ze „130“ na „150“, a poté klesla a dále se již držela v rovině „130–135/60–70“. Žádná další výchylka se nekonala. Takto zůstal její tlak „130/70“ nadále stabilní. K úspěchu je však skutečně nutné poctivě dodržovat bezmléčnou dietu, zdravý životní styl a život bez stresů. Není dobré pít kokakolu stále, stačí jen jako lék pro snížení tlaku. Stále je však dobré tlak pravidelně kontrolovat.
autor: Ing. Petra Forejtová
Poradna Vjačeslava Kirjuchina
uveřejněno v časopise Sféra, vydání 01/2011