Zdravé zimní mlsání

  • Written by Simona Procházková, DiS.

Datle, fíky, jedlé kaštany – většina z nás má tyto plody spojeny hlavně s atmosférou adventu a Vánoc. Na trhu jsou však celou zimu, a tak by byla škoda je v jídelníčku opomíjet. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak si tyto léčivé plody do sytosti užít.

 Během zimních měsíců se čerstvého ovoce z tuzemských oblastí nedočkáme, je tedy běžné sáhnout po různých zavařeninách a sušených plodech. Ač datle i fíky jsou pro nás ovocem exotickým, existuje spousta důvodů, proč je do našich jídelníčků zařadit. A jedlé kaštany koneckonců rostou i u nás.

Datle

Datle jsou plodem palmy datlové, dorůstající výšky až třiceti metrů, která je doma v Africe a Asii. Na jedné palmě vyroste až 100 kg datlí. Ty se v sušené podobě hojně vyvážejí. V Čechách se ale velmi málo ví, jak příznivě lze datle využít pro zdraví. V Orientu je to známá věc již od nepaměti.
Datle ve Středomoří rozšířili především Féničané. Homér a další antičtí spisovatelé o nich ve svých dílech pěli chválu. Tyto plody jsou u nás tradičně spojeny s Vánocemi.

Co datle obsahují?
Celé spektrum vitaminů – mimo jiné E a biotin. Bohaté jsou na kyselinu pantotenovou (vitamin B5), vápník, měď, železo a draslík.

Léčivé účinky
Datle zvyšují koncentraci mozku, protože jeden tento plod obsahuje dostatek energie na dobu 15 minut. Dále pomáhají nastartovat energetickou přeměnu ve všech tělesných buňkách, jsou vhodné i při poruchách spánku, nervozitě, vyčerpání a rekonvalescenci.
Datle jako energetická svačinka a na dobrou noc
Jelikož toto ovoce úžasně nabíjí energií, je vhodnou svačinou především pro zimní období. Tyto plody rovněž velmi dobře podporují spánek. Důvodem je nadprůměrně vysoký obsah tryptofanu, který se v nervových jádrech mozku přeměňuje v neurotransmiter serotonin a v epifýze na spánkový hormon melatonin. Arabští léčitelé doporučují před večerním čištěním zubů sníst pět datlí.

Datle v kuchyni
Datle můžeme používat k doslazování ovocných salátů, moučníků, koláčů i pečiva. Nasekané je můžeme vmíchat do tvarohu, jogurtu, pudinku, vloček či müsli. V prodejnách zdravé výživy se dá koupit i datlový slad, který je k doslazování doslova ideální.

Koktejl na pocuchané nervy
Potřebujeme: 5 datlí, 3 dl sójového mléka.
Postup: Obě přísady společně rozmixujeme. Hotový nápoj podáváme ve vysokých sklenicích.
Tradiční beduínský pokrm
Potřebujeme: 12 datlí, 1 lžíci sezamového oleje, 1 jablko, 2 šálky prosa, 6 šálků vody.
Postup: Proso přebereme, umyjeme a opražíme na trošce sezamového oleje. Pak přisypeme nasekané datle, vše zalijeme vodou a krátce povaříme. Poté odstavíme a ještě necháme přikryté půl hodinky odpočívat. Pokrm podáváme vlažný.

Fíky

Fíky, plody fíkovníku smokvoně, pocházejí původně z Orientu. V dnešní době se už ale pěstují také v teplých evropských zemích – v Řecku, Portugalsku, Turecku, na Kypru, v jižní Itálii, jižní Francii a ve Španělsku. Jeden fíkovník poskytne 50–200 kg plodů.
Fíky se řadí k nejstarším plodům, které využívali již egyptští léčitelé k prevenci nemocí. Také staří Řekově si fíkovníku velmi vážili, dokonce ho zasvětili bohu vína Bakchovi. Účastníci starověkých olympijských her si fíky dopřávali „co hrdlo ráčí", protože je pomáhaly udržet v dobré kondici. Fíkovník posvátný je v Indii nejvíce uctívaným stromem, protože v něm údajně sídlí božská trojice – Brahma, Višna a Šiva. Také pod fíkovníkem Buddha dosáhl osvícení. Abatyše Hildegarda z Bingenu z kůry a listů tohoto stromu vyráběla mast proti bolestem a plody doporučovala konzumovat při celkovém oslabení.

Co fíky obsahují?
V čerstvém stavu až 25 % cukrů, jsou poměrně bohaté na vitaminy C, A, B1 a vápník. Sušené fíky mají asi 18 % vody, 58 % cukrů, 3 % škrobu, asi 5 % pektinů, 7 % buničiny, 6 % bílkovin, kolem 1 % tuků a 2,3 % popelovin, ale hlavně – vitaminy i minerály si uchovávají.

Léčivé účinky
Fíky regulují trávení, pomáhají redukovat tělesnou hmotnost, snižují únavu, mírní menstruační obtíže, odstraňují nervové vypětí a podrážděnost. Z těchto sladkých plodů se rovněž připravují prsní čaje. Mléčným odvarem z fíků se kloktá při angínách, zánětech dutiny ústní, zánětech a vředech v hrtanu. Obklady z fíků se přikládají na kožní neduhy, špatně se hojící rány, bércové vředy a abscesy.
Fíky podporují koncentraci a správnou funkci střev
Fíky obsahují spoustu vlákniny – pektin (rozpustná vláknina, která snižuje krevní hladinu cholesterolu) a nerozpustnou vlákninu (usnadňuje průchod jídla střevy, a tak chrání před zácpou a jinými střevními poruchami). Vysoký obsah sliznatých látek činí z fíků účinné přírodní laxativum (projímadlo). Několik fíků denně vykoná pro vaši zdravou střevní flóru opravdu záslužnou práci.
Jeden jediný fík za hodinu zažene hlad na celé dopoledne nebo odpoledne, skvěle vyživuje jak nervy, tak i mozek a ještě pomáhá zbavit se nadbytečných kilogramů.
Dužnaté, sladké fíky jsou nejlepší alternativou k různým nezdravým sladkostem. Jsou sladké a chutnají stejně dobře, a přitom jsou mnohem stravitelnější. Fíky mají ze všech potravin nejvyšší alkalické hodnoty. Hodí se proto výborně k neutralizaci kyselých potravin (jako jsou maso, uzeniny, bílé pečivo a rafinovaný cukr). Konzumujeme je čerstvé, konzervované nebo sušené.

Fíkovník v kuchyni
Z fíků se připravují nápoje, marmelády a ovocné saláty. Bílý povlak, který vidíme na sušených fících, není plíseň, ale zkrystalizovaná glukóza, jež dodává plodům zvláštní sladkost. Sušené fíky jsou kvalitní, pokud mají plochý tvar, světlé až hnědé zbarvení a na stisk jsou měkké. Samy fíky jsou velmi zdravou alternativou cukroví. Skvěle zastoupí čokoládu či sušenky, ale na rozdíl od nich se z fíků tolik nepřibírá.

Nápoj proti zácpě
Potřebujeme: 3 dl vločkového mléka (můžeme použít i sójové nebo rýžové), 3 fíky, 2 lžíce lněného semene.
Postup: Všechny uvedené přísady společně rozmixujeme. Nápoj popíjíme po douškách asi dvě hodiny před ulehnutím.
Fíkový koktejl
Potřebujeme: 4 fíky, 2 dl studené vody.
Postup: Fíky rozmixujeme s vodou, hotový nápoj nalijeme do vysokých sklenic a můžeme popíjet.
Čajík při nachlazení
Potřebujeme: 6 fíků, 3 dl vody.
Postup: Fíky vaříme 15 minut, poté přecedíme a tekutinu popíjíme po douškách.

Jedlé kaštany

Kaštanovník jedlý je až 30 metrů vysoký strom. Jeho plody jsou uloženy po 2–3 v ostnité číšce. Dozrávají v říjnu a sbírají se hned po opadu.
Plody tohoto stromu sbírali lidé již v mladší době kamenné. Ve středověku se kromě plodů používaly i listy k léčení černého kašle.

Co kaštany obsahují?
Tyto plody mají vysokou energetickou i výživovou hodnotu. Obsahují vitaminy B, zinek, draslík, fosfor, cukry, škroby a oleje.

Léčivé účinky
Jedlé kaštany neobsahují sodík, takže jsou vhodnou součástí jídelníčku pacientů s ledvinovými a srdečními potížemi. Dále mají protiprůjmové účinky, zmírňují revmatismus a dnu. Mají pozitivní vliv na játra, žaludek, mozek a krvetvorbu. V zimě, kdy svítí málo slunce, mohou ulevit od úzkosti a pocitu prázdnoty. Zejména u starších osob mohou pomoci od potíží se ztrátou paměti nebo revmatismem. Konzumace jedlých kaštanů má také pozitivní vliv na naše vlasy a pleť.

Jedlé kaštany v kuchyni
Tyto plody můžeme používat pro přípravu nugátů, nádivek či dezertů. Pro kuchyňskou úpravu je musíme nejdříve naříznout a potom asi 10 minut vařit ve vodě, následně oloupat.
Pečené kaštany
Kaštany pečeme v troubě na pánvi nebo ve starším kastrolu s tlustým dnem, předtím je nesmíme zapomenout na povrchu naříznout (udělat ostrým nožem jakýsi křížek do hloubky asi 4 mm, délka řezů 1–2 cm, podle velikosti plodu). Při pečení na pánvi a v kastrolu nádobu přiklopíme poklicí a občas jí zatřepeme. Až skořápky začnou pukat, praskat a barvit se do tmavě hněda, dobrota je hotová. Skořápka by neměla být zuhelnatělá a spálená, ale jsou i tací, kteří takové kousky považují za lahůdku. Pečení trvá kolem 7–15 minut.

Kaštanové kuličky
Potřebujeme: 600 g kaštanů, 120 g ovocného cukru, 0,25 l rostlinného mléka, semínka z 1 vanilkového lusku, 1 lžíci karobu.
Postup: Kaštany nařízneme a vaříme ve vodě asi 10 minut. Pak je oloupeme a povaříme spolu s cukrem, vanilkou i karobem v mléce. Jakmile jsou měkké, směs rozmixujeme a necháme vychladnout. Za studena tvoříme malé kuličky, které můžeme ještě obalit v nastrouhaném kokosu nebo namletých mandlích.

Jednoduché kaštanové pyré (konečný produkt i polotovar pro výrobu dalších pochoutek)
Potřebujeme: 0,5 kg kaštanů, 0,25 l rostlinného mléka, 125 g ovocného cukru, semínka z 1 vanilkového lusku, špetku skořice, 1 lžíci rumu (nemusí být).
Postup: Naříznuté plody přelijeme vroucí vodou, vaříme 8–10 minut. Ještě horké je oloupeme, povaříme v mléce s cukrem a vanilkou. Vaříme tak dlouho, dokud nelze kaštany lehce rozmačkat (podobně jako brambory na kaši). Poté směs rozmixujeme a promícháme s rumem. Pyré je ideální náplní do moučníků nebo do pohárů jako krémový dezert či pudink (podle potřeby přidáme trochu mléka). Pozor: Při přípravě rozhodně oceníte nádobu s nepřilnavým dnem.