Smil písečný - Helichrysum arenarium - Asteraceae - Slamiha piesočná
Smil písečný - Helichrysum arenarium - Asteraceae - Slamiha piesočná
Smil písečný - Helichrysum arenarium - Asteraceae - Slamiha piesočná
Je vytrvalá bylina vysoká 10 - 40 cm s úzkými krátkými listy . V mládí je rostlina ochlupená. Stonek je hodně listnatý a na vrcholu má mnoho kulovitých květů s víceřadým zákrovem. Plody jsou nažky. Má zlatožluté až lehce oranžové květy. Pojmenování získala z řeckého helios - slunce a chrysos - žlutý, jakou má barvu květů. Přívlastek erenarius - písečný což vyplývá z místa stanovišť jejího výskytu. Ve středověku byla velmi vyhledávanou rostlinou na žloutenky a kožní vyrážky.
Rozšíření: roste na velmi slunných písečných půdách a suchých kamenitých svazích od nížin až po vrchoviny.
Obsahové látky: obsahuje hořčiny, třísloviny, ftalidy, karotenoidní a flavonoidní barvivo helichrysin a kumarinový derivát herniarin, deriváty kumarinu, glykosidy naringeninu, kempferolu a apigeninu. Silice obsahuje nerol, pineny, furfurol, linalol a antibakteriální a antivirové organické kyseliny - kávová a ursulová. Rostlina je plná flavonoidů. Za spazmolytické působení jsou odpovědné flavonoidy. Přítomný naringeninglykosid a podobné látky mají spazmolitický vliv na hladké svalstvo a dělohu podobně jako papaverin z máku setého.
Účinky a využití: Působí bakteriostaticky, antisepticky a antivirově. Mírní křeče, zvyšuje vylučování a tvorbu žluče a celkově podporuje výměnu látkovou.
Zvyšuje sekreci žaludečních šťáv a slinivky. Působí močopudně, spazmolyticky a bakteriostaticky. Má digestivní účinky, příznivě ovlivňuje činnost jater, žaludku a slinivky.
Využívá se při žlučových kamenech, jaterních potížích, chronických zánětech žlučníku a žlučových cest. Dále při potížích se žaludkem, močovými cestami, zánětech nervů, ischiasu a revmatizmu. Zevně je vhodný při nečisté pleti, vyrážkách a ekzémech.
Hořčiny povzbuzují srdeční rytmus a příznivě ovlivňují činnost dvanácterníku. Díky tomu, že harmonizuje meridián žlučníku má pozitivní vliv při regeneraci rozpadajících se kyčelních kloubů. Odstraňuje klasické žlučníkové bolesti po stranách hlavy, kolem uší a bolestivost vlasových kořínků. Celkově podporuje výměnu látkovou.
Příprava čaje: Na 3/4 litru dáme 2-3 lžičky jemně drcených kořenů a vaříme je 5 minut. Odvar ihned slijeme a nebo necháme vyluhovat dalších 5 - 15 minut, dle toho, jak silný čaj chceme mít. Slabší používáme na stimulaci funkcí organismu a silnější na detoxikaci. Čaj z kořenů působí jako mírné projímadlo.
Jiné použití: Sušené květy se dají využít ve výtvarné výchově. Vzhledem připomínají malé žluté slaměnky a proto je lze použít při tvorbě plastických obrázků, kde se dají květy nalepovat do mozaiky s jinými usušenými přírodninami.
Poznámka: Je jako hlavní rostlina obsažena v bioinformačním přípravku Detoxin firmy Diochi.