Vyživující kosmetické obklady
Vyživující kosmetické obklady
Kosmetické využití obkladů
Mnohdy není třeba drahých krémů a vodiček. Stačí se trochu porozhlédnout, jaké prostředky nabízí příroda. Její vyživující obklady, zábaly a masti vám mohou prokázat velmi dobrou službu.
Vitalizující obklad z okurek
Tato hojně využívaná zelenina patří k dobrým přípravkům k čištění pleti, dodává jí vlhkost a výživu. Z velké části se totiž skládá z vody. Obsahuje minerální látky a stopové prvky. V našem tématu je důležité konkrétně jmenovat vitamin E, který napomáhá odolnosti kůže při slunění a ochraně proti volným radikálům, a dále vitamin C a skupiny B. Plátky neoloupané okurky přiložte na obličej a nechte působit, dokud vám bude maska příjemná. Pleť se rozzáří a osvěží. Působí též při otocích kolem očí. Můžete využít i slupku z okurky při přípravě salátu. Plátky okurky lze přikládat též na záda a jiné části těla při běžných spáleninách od slunečních paprsků.
Avokádová maska pro suchou pokožku
Rozmačkejte zralý plod, naneste na obličej a nechte chvíli působit. Pokožka se zvláční, vyživí a vyhladí. Dužinu tvoří z velké části nenasycené tuky a oleje, proto je vhodná především pro suchou pokožku. Dále avokádo obsahuje například vitamin A, B, C a E a řadu dalších důležitých látek. (Pro lepší účinek je dobré též avokádo občas jíst. Dají se z něj dělat výborné pomazánky. Například můžete do avokáda rozetřít stroužek česneku či je trochu opepřit a osolit.) Aby tato zelenina neztratila účinné látky, je dobré ji po oloupání a rozmačkání mírně pokapat citronovou šťávou.
Heřmánek zklidňuje lišej
Do odvaru z heřmánku namočte čistý bavlněný či lněný hadr a přiložte na postižené místo alespoň na dvě hodiny. Toto ošetření provádějte každý den až do odeznění příznaků nemoci. Heřmánek je všeobecně vhodná bylina pro citlivou pleť. Působí protizánětlivě, protiplísňově a nevyvolává alergické reakce. Má sedativní a zvláčňující účinky. Kromě kosmetických účelů prospívají obklady z heřmánkového nálevu také při zánětu očních spojivek. Na postižené oko přiložte třikrát denně obklad, postačí na tři minuty.
Zábal z majonézy pro hebké vlasy
Majonézu si raději připravte doma, abyste měli jistotu, že použité suroviny jsou ekologické, bez syntetických přísad. Můžete využít tento postup: Nejprve nechte 2 žloutky a asi 2 dl oleje (nejlépe olivového) ustát na pokojovou teplotu. Množství surovin se odvíjí od délky a hustoty vašich vlasů. Poté rozšlehejte do hladké směsi vaječný žloutek, přidejte půl čajové lžičky jablečného octa, a dále pomalu všlehávejte olej, až směs zhoustne. Vzniklou hmotu naneste bohatě na vlasy, a poté dobře rozetřete. Pečlivě přikryjte pokožku vlasového porostu neprodyšným igelitem (možné také alobalem), a na závěr zabalte do ručníku, aby mohlo působit teplo. Zábal nechte účinkovat asi 30 minut. Nakonec vlasy umyjte. Suché vlasy získají vláhu a ztracenou hladkost.
Kapky proti plísni nehtů u nohou
Smíchejte 10 ml esenciálního tea tree oleje, 10 ml tymiánového esenciálního oleje a 10 ml kafrového esenciálního oleje. Nalijte do tmavé lahvičky a důkladně protřepejte. Udělejte si nejprve test citlivosti, a až poté začněte pravidelně používat. Ráno a večer naneste kapátkem kapku na každý nehet. Důkladně promasírujte, oblečte si čisté bavlněné ponožky a nechte působit. Směs olejů aplikujte, dokud plíseň nevymizí. Lahvičku uchovávejte na temném, suchém a chladném místě. Esenciální olej tea tree má protiplísňové, protibakteriální a antiseptické účinky. V čistém neředěném stavu jej lze použít také na vyrážky, povrchová zranění, štípnutí hmyzem, bradavice, opary apod. Tymián se též přidává do zásypů proti pachu nohou, dermatomykóze, vředům, lupénce a ekzémům. Kafrový esenciální olej chladí, zmírňuje svědění a zklidňuje.
Lámavé nehty u rukou
Trpíte-li tímto nepříjemným neduhem, vyzkoušejte olejový balzám. Pro jeho výrobu potřebujete po jedné lžičce olivového a ricinového oleje a citronové šťávy. Všechny tři ingredience důkladně promíchejte. Potřete lehkým povlakem nehty a nechte asi pět minut působit. Ošetření můžete opakovat, kdykoliv to bude zapotřebí. Olivový a ricinový olej jsou velmi účinnými prostředky při péči o suché a lámavé nehty. Zvlhčují je a vrací jim potřebnou pružnost a pevnost. Olivový olej obsahuje velké množství vitaminu E a je všeobecně vhodný k ošetření popraskané, suché a hrubé pleti. Užívá se též na ošetření ekzémů.
Lámavost nehtů signalizuje, že tělu chybí některé látky. Je proto třeba více dbát na vyváženou stravu (např. pomáhá, když každý den sníte jeden banán). Tato kúra je pouze doplňkem léčby, a jádro základního problému neřeší.
autor: Ing. Petra Forejtová
uveřejněno v časopise Sféra, vydání 02/2010