Stravou na bolesti zad a kloubů
Stravou na bolesti zad a kloubů
Podstatnou složkou zdraví a vitality je bezpochyby správné jídlo a pití. Špatné stravovací návyky mají značný vliv na zhoršování zdravotních problémů včetně pohybového aparátu. Přitom pro jeho zlepšení někdy stačí relativně málo.
Stěžujete-li si například na bolest zad a nemáte zároveň žlučníkové kameny, doporučuji vypít třikrát denně půl skleničky vylisované šťávy z červené řepy, petržele, mrkve a celeru. Tato kúra pomůže zneutralizovat zakyselený organismus. Stejně tak si můžete připravovat bylinkové čaje či užívat sodu s javorovým sirupem (postup jsme již popsali ve Sféře 4 a 5/2009).
Sušené ovoce v biokvalitě ano
Je zásadotvorné, obsahuje minerální látky, vitaminy a přírodní cukr. Doporučuji připravit si tuto směs z ovoce a vody: Potřebujete sušené meruňky nebo jablka nebo švestky. Dbejte na to, aby ovoce pocházelo z ekologického zemědělství, nebylo sušeno za pomoci síry a neobsahovalo konzervanty. Nasypte do půlky hrnce (záleží na vás, jak velkého – důležité je zachování poměru 50 % ovoce a 50 % vody) sušené ovoce a k okraji zalijte vařící vodou. Přiklopte hrnec pokličkou, obložte polštáři a nechte směs pracovat minimálně po dobu 12 hodin. Poté můžete začít jíst ovoce a pít z něj šťávu, množství závisí na chuti. Jezte je pravidelně každý den, minimálně dva týdny. Můžete si připravovat stále nové dávky, a ovoce střídat. Tento recept pomáhá čistit krev, proto je také vhodný pro lidi se začínající rakovinou lymfatického systému včetně rakoviny prsu. Můžete jej využít i při jarních půstech, kdy 2 až 3 dny jíte jen směs vody a ovoce. Protože obsahuje hodně přírodního vápníku, doporučuji pravidelnou konzumaci lidem s osteoporózou, pro zpevnění kostry a dobrý růst vlasů a nehtů.
Ořechy a semena ano, ale jen v malém množství!
Pro přirozené doplnění vápníku doporučuji pravidelně jíst ořechy. Každý den snězte hrstku slunečnicových semínek. Lépe je koupit semínka ve slupce a doma si je vyloupat. Taková slunečnicová semínka prodávají v ruských obchodech. Nebo snězte každý den dva vlašské ořechy či tři lískové oříšky (opět kupujte ve skořápce). Můžete jíst i jiné ořechy, ale jen v malém množství. V tomto případě méně znamená více. Dva až tři ořechy denně postačí pro doplnění vápníku, ale větší množství by mohlo být v dlouhodobém užívání nebezpečné. Proč? Ořechy obsahují látku, která při předávkování vyvolává lupénku, zatěžují ledviny a obsahují hodně tuku. Časem by vám úplně přestaly chutnat.
Mléko a mléčné výrobky rozhodně ne!
Obsahují mléčnou bílkovinu kasein. Tato látka je pro organismus prakticky nestravitelná, protože nemá potřebné enzymy pro její trávení. A tak se jí jen pomalu zbavuje cestou imunitních reakcí. Kasein je vlastně taková umělá hmota. Dříve se z něj vyráběly knoflíky. Usazuje se v těle, především ve svalech. Vyvolává bolesti páteře a kloubů. Kasein má také značný vliv na zvyšování hladiny cholesterolu v krvi. Cholesterol je, laicky řečeno, hmota, která se usadí na vnitřní straně cév a vytvoří tlustý film. Dochází pak ke zhoršené průchodnosti krve cévami, a tím ke špatnému prokrvování. Na téma ucpávání centrálních tepen v oblasti krční páteře byl v Charkově proveden zajímavý výzkum. Aby se přesně zjistilo, co je příčinou ucpávání těchto cév, provedli vědci řezy příslušných tepen. V 99 % případů se našly na vnitřních stranách tepen nárůsty podobné hadrům. Jednalo se o cholesterolový povlak. Bylo dokázáno, že lidé po 40. roce věku mívají omezenou průchodnost těchto cév. Jsem přesvědčen, že podstatný vliv má právě konzumace mléka a mléčných výrobků. Při jejich úplném vysazení se začne tělo přirozeně regenerovat. Mým pacientům, kteří trpí vysokým cholesterolem a vysadili mléčné výrobky, se do dvou měsíců začaly hodnoty upravovat k optimu. Důkazem jsou výsledky laboratorních testů, jež si nechali zhotovit před začátkem „nemléčné kúry“ a pak znovu po několika měsících.
Voda s bublinkami ano i ne
Je zdravá, či nezdravá? Záleží na úhlu pohledu. Když trpíte artrózou, perlivé minerálky vám prospějí. Udělejte si 14denní kúru a pijte vodu s bublinkami. Tělo se odvápní, uvolní, a začnete se cítit lépe. Poté si udělejte 14denní vápníkovou kúru. Byla-li vám diagnostikována skolióza, osteoporóza, zkrátka nemoci, u kterých dochází k odvápňování kostí, sodovkám a minerálkám se vyhýbejte. Podpořili byste tak jen svoji nemoc. Doporučuji udělat si 14denní kúru z některého zde uvedených tipů.
Ořechy s ovocem a javorovým sirupem: Rozemelte ořechy, sušené ovoce, trochu zalijte javorovým sirupem či medem. Připravujte z produktů v biokvalitě. Každé ráno snězte jednu čajovou lžičku této směsi.
Vitamin C a vápník: Na přípravu potřebujete 2 až 3 citrony, bílé skořápky z 10 uvařených vajíček. Vymačkejte šťávu z citronů a nasypte do ní skořápky. Směs rozmixujte a poté přeceďte. Odpad ze skořápek můžete vyhodit. Šťávu si přidávejte do čaje. Doporučuji 1 čajovou lžičku denně po dobu asi 14 dnů.
Vše musí být v rovnováze, a platí to i o vápníku a dalších minerálech. Dejte proto pozor, abyste se výše uvedenými recepty nepředávkovali. Organismus funguje na principu: méně znamená více. Přebytek vitaminů a minerálů způsobuje tělu v konečném výsledku větší problémy než malý nedostatek.
Vnímejte své tělo a řiďte se tím, co vám radí.
autor: Ing. Petra Forejtová
Poradna Vjačeslava Kirjuchina
uveřejněno v časopise Sféra, vydání 01/2010